Vakoverstijgende excursie Arras 2025
Nog nooit was er op zo’n vroeg tijdstip al activiteit op het CLV! Op vrijdag 27 november om 04.45 uur meldden de eindexamenkandidaten vwo en havo met geschiedenis en/of Frans in hun pakket zich bij de begeleidende docenten. De bussen konden stipt op tijd vertrekken naar de eindbestemming: Arras.
In kleine groepen werd eerst Carrière Wellington bezocht. Een middeleeuws gangenstelsel onder Arras, waarin 24.000 geallieerde soldaten een verrassingsaanval tegen de Duitse troepen voorbereidden. Met behulp van Nieuw-Zeelandse mijnwerkers werden bestaande gangen en ruimtes verbonden. Tot vlak onder de frontlinie.
Beschermd door een pothelm daalden we zo’n 20 meter af per lift. Het verhaal over de mijnwerkers en de soldaten werd afwisselend verteld door een gids en de stem op de audiotour. Historische beelden werden prachtig geprojecteerd op de rotswanden tijdens de wandeling. Een hele speciale ervaring.
De ochtend werd verder ingevuld door het maken van de keuzeopdrachten voor geschiedenis en/of het houden van de interviews voor Frans (micro-trottoir). Monumenten dichtbij Arras, zoals de Citadel Vauban, konden bezocht worden.
In de middag startte de GPS Citygame. In groepjes werd een route afgelegd door Arras. Gedurende de wandeling moesten verschillende vragen beantwoord worden en waren er creatieve opdrachten om uit te voeren. De vragen hadden uiteraard betrekking op de vakken Frans en geschiedenis, maar ook op het vak Nederlands. De leerlingen hebben de novelle ‘De rat van Arras’ van Adriaan van Dis moeten lezen voorafgaande aan deze dag. De uitkomsten werden meteen doorgestuurd naar het commandocentrum, waar door docenten de verschillende prestaties werden beloond met punten. Vele ingestuurde foto’s en filmpjes waren echt hilarisch! Hulde aan de leerlingen die enthousiast deelnamen en daarmee 20 euro verdienden voor het avondeten.
Na de prijsuitreiking was er tijd om zelf Arras te verkennen en om de net geopende kerstmarkt te bezoeken.
Om 00.30 uur arriveerden de bussen weer bij school. Ja, een lange dag, maar het was meer dan de moeite waard! Tevreden leerlingen, zeer tevreden docenten.