Hoe vaak leest u een boek? En uw kind?

Ik kan u nu gaan vertellen welke voordelen regelmatig lezen heeft (en dat zijn er veel, ja, óók voor u), maar die hebben u en uw kind waarschijnlijk allemaal al eens gehoord.


Wat u misschien nog niet wist: kinderen wier ouders met hen praten over lezen en dan specifiek over de leeservaring, de inhoud van het boek, wat het met je doet en hoe jij zou handelen als je een personage in het verhaal was, zijn geneigd meer te gaan lezen. Ook vinden ze lezen leuker en het versterkt de band tussen ouder en kind. Best fijn, als uw puber en u niet altijd meer op een lijn zitten omdat u niet weet wat ‘six-seven’ betekent. (Wat? zegt u, six-seven? Het spijt me, ik weet het ook niet.)

Misschien had u het niet gedacht, maar uw invloed hierin is nog altijd heel groot. Het zou zonde zijn hier geen gebruik van te maken. Kinderen die namelijk in een leesrijke omgeving opgroeien zijn veel vaker grage en bekwame lezers dan kinderen die het in een leesarme omgeving moeten doen. Dat klinkt misschien logisch, maar als je bedenkt dat een leesrijke omgeving zoiets betekent als: boeken in huis hebben, regelmatig naar de bibliotheek of boekhandel gaan, docenten die het belang van lezen onderstrepen, een mooie, goed gevulde mediatheek op school (aha!), regelmatig je ouders in een boek zien lezen en ouders die praten over boeken, begrijpt u dat het er bij veel kinderen nog een beetje aan schort.

En voor de duidelijkheid (ik kan het toch niet laten): mensen die graag en goed lezen hebben een voorsprong in het leven. Ze hebben een betere algemene ontwikkeling, meer kennis van de wereld, ze ontwikkelen betere sociaal-emotionele vaardigheden, betere schoolprestaties en een hoger IQ.

Leuk idee: lees hetzelfde boek. Tegelijk of na elkaar. En praat er dan over. Trouwens: voorlezen kan ook. Dat mag op elke leeftijd en is op elke leeftijd nuttig en fijn.

Bijvoorbeeld deze boeken:
Iedere twee weken hebben we een nieuw thema bij de mediatheek. Momenteel besteden we aandacht aan het klimaat. Een mooie jeugdroman met dit thema is Rugzwemmen van Marc ter Horst. Noor groeit op in een zeer klimaatbewust gezin. En daar heeft ze soms helemáál geen zin in. Haar vrienden eten ‘gewoon’ vlees en gaan met het vliegtuig op vakantie. Als ze erachter komt dat haar ouders vroeger wél vervuilende vliegreizen naar Peru en Zuid-Afrika maakten, besluit ze voor zichzelf te kiezen. Een humoristisch en actueel verhaal dat aanzet tot nadenken en praten. Vanaf 11 jaar.



En voor de bovenbouw is Zee nu van Eva Meijer een heel geschikt boek om in te duiken (pun intended). In een toekomstig Nederland komt de zee iedere dag een stukje verder het strand op. De zee komt in verzet, zou je kunnen zeggen. Complotdenkers, klimaatactivisten, persconferenties: het is het Nederland dat we allemaal kennen, maar nu in overdrive. We volgen drie personages die samen in een boot een tocht ondernemen op zoek naar hun dierbaren. Een actuele, politieke en kritische roman. Kortom: héél geschikt voor uw puber. En voor u.

Anne Eekhout
Mediathecaris

Terug naar overzicht