Schoolbrief-items 2011-2012

Actuele artikelen | Zoeken | Syndicatie

woensdag 18 januari 2012 - 20 - Dagopeningen

De komende weken staan de dagopeningen in het teken van de volgende thema's.

 
Week 4 - Muren
Wij tegen zij. Jericho is een grote stad met dikke muren. Iedereen die binnen die muren woont, hoort erbij. Bij ‘wij’. Wij moeten onszelf beschermen, hoor je vaak roepen. Wij moeten opkomen voor ons eigen belang. Wij willen niet dat ‘zij’ ook in onze stad komen. Want dan pakken ze onze huizen af en pikken ze onze banen in. Zij? Wie zijn zij dan? ‘Zij’ zijn eigenlijk iedereen die niet bij ‘wij’ horen. Iedereen aan de andere kant van de muur. Ook tussen verschillende religies staan fikse, dikke muren. ‘Zij’ geloven anders dan ‘wij’ – liever hebben we maar niets met elkaar te maken. Gelukkig zijn er ook mensen die daar anders over denken. Zij ontdekken ramen en deuren in die muren en zoeken naar contact. Ze zetten een ladder tegen de muur en klimmen er overheen, om kennis te maken met degenen die aan de andere kant wonen. Wel spannend: contact met andersdenkenden doet je stilstaan bij je eigen overtuiging.

  

Week 5 - ’t Is een wonder
Jezus’ optreden baart opzien. Hoe is het mogelijk, denken de mensen.  Iedereen praat erover. Als vliegen op de stroop komen de mensen op Jezus af. Maar bij sommigen is er geen ruimte voor een wonder. Bij religieuze autoriteiten voor wie wetten en regels heilig zijn, bijvoorbeeld. Voor mensen die niet geloven vormen deze verhalen vaak een struikelblok. Zij kijken ernaar met een - in hun ogen - redelijke blik en constateren dat het gewoon niet kan en dat het dus fabeltjes zijn. Het is ook best moeilijk om je over te geven aan iets dat je niet begrijpt, aan iets waar geen verklaring voor is. Maar dat is precies de kern waar ‘geloven’ over gaat.

  

Week 6 - Moe
Elke dag opnieuw dat grijze, troosteloze weer. Het wordt steeds maar moeilijker om ’s ochtends je bed uit te komen. Ze noemen het voorjaarsmoeheid, maar eigenlijk ben je moe van de winter. Moe van de kou, het donker, de grijsheid, de kale takken. Als je het te druk hebt, doordat het werk je overspoelt, dan blijven de radertjes in je hoofd maar doordraaien. Je kunt het denken niet meer stoppen. Het wordt steeds lastiger om rust te vinden, vermoeidheid neemt alleen maar toe. Of wanneer je maar wat ronddwaalt in het leven, zonder coach en doel. ‘Komt allen tot mij die vermoeid zijn en onder lasten gebukt gaan’, zegt Jezus en hij legt uit dat zijn manier van geloven rust geeft. De profeet Jesaja wijst er op dat God een krachtbron is voor wie moe zijn. Want anders dan mensen raakt God niet uitgeput.

  

Week 7 - Ik hou van jou
‘Ik hou van jou’ zijn misschien wel de meest afgezaagde woorden die er zijn. Maar andere zijn er niet om te zeggen wat je voelt als je van iemand houdt. Liefde is een bijbels kernwoord. God is liefde wordt er gezegd. Volgens de profeten houdt God van de mensen zoals geliefden van elkaar houden, of zoals een moeder van haar kind. 1 Korintiërs 13 bevat een lofzang op de liefde en liefde is de grondtoon van het Bijbelboek Hooglied. Jacob, die tot over zijn oren verliefd is, heeft alles over voor zijn Rachel. Maar liefde is méér dan vlinders in je buik: van elkaar houden is een opdracht. Volgens Jezus gaat liefde heel ver: je kunt zelfs je leven geven voor je vrienden.