Actuele artikelen
|
Zoeken
|
Syndicatie

Een nieuw fenomeen op het CLV: leerlingbemiddeling. Op dinsdag 27 april, om 13.30 uur krijgen de elf eerste leerlingbemiddelaars van de school in het Brughuis hun certificaat uit handen van trainer Denice van Geffen. Zij laten dan ook in een 'casus' zien hoe leerlingbemiddeling in zijn werk gaat.
Lees het hele bericht.
Ruzies en irritaties - ze komen in elke klas voor. Soms gaat het vanzelf over. Maar soms wordt het van kwaad tot erger en zou je willen dat er een oplossing kwam. Maar hoe? Op een aantal scholen in Nederland worden leerlingen zelf ingezet om ruzies en conflicten tussen leerlingen te helpen oplossen. Deze leerlingen worden leerlingbemiddelaars genoemd.
Sinds kort heeft het CLV ook leerlingbemiddelaars. Het zijn elf leerlingen in klas 2 havo en zij hebben een training gevolgd om ruzies en conflicten te helpen oplossen. Zij leerden bijvoorbeeld gespreksvaardigheden als goed luisteren (ook naar non-verbale signalen), doorvragen, benoemen van gevoelens en belangen en het maken van afspraken voor de toekomst. Deze vaardigheden blijven levenslang nuttig. De leerlingen doen verantwoordelijkheid op en groeien in zelfvertrouwen.
Wanneer een leerling een conflict heeft, kan hij of zij het probleem voorleggen aan een leerlingbemiddelaar en om hulp vragen bij de oplossing. De leerlingbemiddelaar vraagt vervolgens of de andere partij ook wil deelnemen aan het bemiddelingsproces. Als dat het geval is, krijgt de tweede partij de gelegenheid om de persoonlijke versie van het verhaal te vertellen. Nadat beide verhalen apart gehoord zijn, voert de leerlingbemiddelaar het bemiddelingsgesprek met alle betrokkenen. In dit gesprek worden afspraken gemaakt om in de toekomst een soortgelijk conflict te voorkomen en om weer op een normale manier met elkaar om te gaan.
Leerlingbemiddeling werkt goed op scholen. De bemiddelaars zijn ongeveer even oud als de leerlingen waarvoor zij bemiddelen. Zij begrijpen dus wat er aan de hand is. Met elkaar leren zij hoe je ruzies en conflicten op een goede manier kunt oplossen. Zij zijn onpartijdig en delen geen straffen uit. Ze luisteren naar beide kanten van het verhaal, spreken geen oordeel uit en proberen de betrokken partijen te helpen in het zoeken naar oplossingen. De leerlingbemiddelaars worden ingeschakeld door leerlingen die een conflict of ruzie hebben en dit bespreekbaar willen maken.
De methode leerlingbemiddeling is afkomstig uit Amerika. Doel is dat conflicten tussen leerlingen niet door een leraar, maar door de ruziemakers zelf wordt opgelost. Dit gebeurt met behulp van getrainde en onafhankelijke leerlingen als bemiddelaar.
Het CLV gelooft in het succes van de methode. Leerlingen doen op school niet alleen kennis en vaardigheden op voor hun eigen beroepstoekomst, ze leren er ook samenleven. Het oplossen van onderlinge ruzies en irritaties hoort daarbij. Zo leren zij verantwoordelijkheid te nemen voor de sfeer om hen heen. Dit leidt vervolgens ook tot een beter leef- en leerklimaat.